Torf i borowina w kosmetyce

Opublikowano przez
Torf i borowina w kosmetyce

Nasz portal informacyjny Baseny termalne w Polsce i Europie przedstawia informacje dotyczące właściwości torfu i borowiny w kosmetyce.

Borowiny były stosowane w medycynie naturalnej do leczenia różnego rodzaju urazów już od dawna. Znane były również ze swych właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Torf wykorzystywany był i jest do rozmaitych celów. Służył jako opał zastępując węgiel lub drewno. Wykorzystywany jest w ogrodnictwie, rolnictwie, a także budownictwie jako materiał izolacyjny.

Niezwykłe bogactwo substancji mineralnych zawartych w kosmetykach na bazie torfu w niesamowity sposób odmładza, regeneruje i upiększa. Kosmetyki na bazie torfu obecnie zdobywają coraz większą popularność. Nie są już tylko zarezerwowane dla salonów kosmetycznych czy zabiegów w sanatoriach, ale wchodzą na sklepowe i apteczne półki. Torf można odnaleźć w kosmetykach do pielęgnacji cery, ciała i włosów.

Torf to skała osadowa, która powstała z obumarłej roślinności bagiennej w warunkach wzmożonego i długotrwałego uwilgotnienia gleby. Rozłożone szczątki roślinne nasycają torf substancjami mineralnymi jak np: węgiel, krzemionka, brom, żelazo, potas, magnez, mangan, cynk i fosfor. Ponadto torf zawiera kwasy huminowe i ich sole, hemicelulozę, celulozę oraz ligninę. W kosmetyce torf znany jest jako borowina.
Dobroczynne działanie torfu doceniała już Kleopatra, a właściwości lecznicze były dobrze znane starożytnym Grekom. Obecnie w polskich uzdrowiskach i sanatoriach stosuje się wyłącznie torfy lecznicze, zwane borowinami albo peloidami. Do zabiegów leczniczych po raz pierwszy zastosowano je w Krynicy w 1858. Dziś w uzdrowiskach i sanatoriach korzystamy z kąpieli i zawijań borowinowych czy też kąpieli z emulsją borowinową. Borowina wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej, stanów pourazowych oraz wszelkich dolegliwości bólowych mięśni i stawów.

Zastosowanie kosmetyków na bazie torfu

Torf jest niezastąpiony w pielęgnacji cery mieszanej i tłustej. Kremy i maseczki z borowiny wpływają na nią korzystnie, ponieważ działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie i ściągająco. Kosmetyki na bazie torfu dzięki właściwościom odmładzającym są przeznaczone dla pań, które posiadają zmęczoną i dojrzałą cerę. Borowina znakomicie sprawdza się również w pielęgnacji ciała. W postaci kąpieli i okładów jest stosowana w sanatoriach i gabinetach kosmetycznych, ponieważ przyśpiesza metabolizm i ma działanie odchudzające, ujędrnia i wygładza. Widoczne efekty wyszczuplające dają ciepłe borowinowe okłady, również w domu z powodzeniem można stosować kosmetyki zawierające torf przeznaczone do pielęgnacji ciała, takie jak balsamy, żele i płyny pod prysznic oraz sole do kąpieli.
Borowiny nie wolno przechowywać na wolnym powietrzu, ponieważ narażona jest na przegrzanie, przemarzanie, przesuszanie poza tym woda deszczowa wypłukuje z niej substancje czynne. Borowina naturalna jest trudno dostępna, nietrwała i bardzo kosztowna. Można z niej korzystać w uzdrowiskach i sanatoriach o profilu leczniczym nastawionym na leczenie chorób narządu ruchu.