Jak wykorzystać właściwości zdrowotne wód termalnych?

Opublikowano przez

Skład wody termalnej, czyli jak to się dzieje, że jest tak zdrowa?

Woda termalna, jak już wspomnieliśmy, jest czerpana z bardzo głębokich pokładów. Przykładem może tutaj jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenowych w Europie, Termy BUKOVINA, który zasila woda pozyskiwana z głębokości aż 2400 metrów (jej źródło znajduje się pod północno-zachodnim zboczem Wysokiego Wierchu). Więcej o tym imponującym kompleksie można przeczytać na jego oficjalnej stronie internetowej – https://www.termybukovina.pl/.

Szczególną cechą wody termalnej jest wysokie nasycenie składnikami mineralnymi. Ta, w której możemy zażywać kąpieli w Termach BUKOVINA zawiera aż 28 najcenniejszych dla ludzkiego organizmu mikro- i makroelementów, w tym:

  • potas,
  • magnez,
  • żelazo,
  • chrom,
  • krzem,
  • siarka,
  • selen,
  • mangan,
  • lit,
  • wapń,
  • sód.

Trzeba przy tym podkreślić, że woda termalna jest całkowicie wolna od zanieczyszczeń będących efektem działalności człowieka. Jej pokłady są dobrze chronione przed związkami chemicznymi z nawozów i oprysków czy toksynami zawartymi w odpadach składowanych na wysypiskach. Dzięki temu zyskujemy pewność, że woda czerpana z głębokich źródeł jest w pełni bezpieczna dla ludzkiego organizmu i może być stosowana w celach terapeutycznych czy wręcz leczniczych.

Należy jednocześnie pamiętać, że „moda” na termy spowodowała, iż w wielu miejscowościach (nie tylko w Polsce) powstaje coraz więcej kompleksów promowanych pod hasłem zdrowotnych właściwości zasilającej je wody. Często więcej jest w tym marketingu niż faktów naukowych.

Dlatego chcąc rzeczywiście skorzystać z dobrodziejstwa wody termalnej zawsze warto zweryfikować jej tzw. bilans jonowy – informacja na ten temat powinna być podana na stronie internetowej kompleksu oraz przed wejściem na teren obiektu.

Zapamiętaj!

Nie każda „gorąca woda” jest od razu wodą termalną.

Jakich korzyści z kąpieli w wodzie termalnej możesz się spodziewać?

Zdrowotne właściwości wód termalnych są trudne do przecenienia, jednak musimy zaznaczyć, że samej wody czerpanej z głębokich pokładów nie należy traktować w kategorii lekarstwa. Nie jest tak, że osoby bardzo schorowane po kilkakrotnym zażyciu kąpieli w wodach termalnych staną się okazami zdrowia. Do wszystkiego trzeba podchodzić z rozsądkiem.

Woda termalna przede wszystkim ma działanie terapeutyczne. Może wspierać główne leczenie, ale też stanowić element profilaktyki zdrowotnej osób w każdym wieku. Badania jednoznacznie wykazały, że taka woda ma działanie antyoksydacyjne, a więc neutralizuje wolne rodniki, które są jednym z głównych czynników rakotwórczych oraz starzeniowych.

Regularne kąpiele w wodzie termalnej są szczególnie zalecane osobom ze schorzeniami układu krążenia. Kontakt z wodą zawierającą tak duże stężenie minerałów ma pozytywny wpływ na ciśnienie krwi, reguluje pracę serca, a także ułatwia radzenie sobie ze stresem. Można zatem napisać, że zażywanie kąpieli termalnych obniża ryzyko zawału czy udaru krwotocznego mózgu.

Woda termalna doskonale sprawdza się w terapii różnego rodzaju schorzeń dermatologicznych (łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, trądziku) oraz ortopedycznych. Od lat wykorzystuje się ją w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, kontuzji mięśniowych, urazów kostnych i tkanek miękkich.

Kąpiele termalne stosuje się w rehabilitacji po wypadkach komunikacyjnych oraz po przejściu ciężkiego leczenia (np. chemioterapii). Stanowią one także ważny element programu dietetycznego osób ze znaczną nadwagą i otyłością, przyspieszając redukcję masy ciała.

W ostatnich miesiącach coraz częściej zaleca się kąpiele w wodzie termalnej osobom po ciężkim lub umiarkowanym przejściu COVID-19. W ich przypadku najbardziej pożądanym efektem kontaktu z nasyconą minerałami wodą jest przywrócenie stabilności emocjonalnej, poprawa funkcjonowania mózgu oraz wyraźne przyspieszenie regeneracji układu oddechowego.

Więcej o zdrowotnych właściwościach wód termalnych (ale też o ich potencjale kosmetycznym i kosmetologicznym) można przeczytać na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/poznaj-wlasciwosci-zdrowotne-wod-termalnych.